Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Медът - може ли да се консумира при диабет и по колко?

04 май 2022, 11:35 часа

Говорейки за меда, трябва да се подчертаят основните му предимства за диабетици:

1. Медът съдържа глюкоза, фруктоза. Такива видове захари се считат за най-прости и се усвояват без инсулин. Това е много важно за човек с диабет. В крайна сметка умореното тяло не е в състояние да произвежда достатъчно инсулин, за да абсорбира захарта.

2. Съдържа и хром. Този елемент стабилизира нивата на кръвната захар и също така стимулира работата на хормоните. Хромът подобрява мастната тъкан, а именно нейното образуване. Благодарение на този компонент мастните клетки не се образуват. Хромът ги потиска и след това ги отстранява от човешкото тяло.

3. Когато диабетиците ядат редовно пчелен мед, концентрацията им на гликиран хемоглобин намалява и кръвното налягане се връща към нормалните нива.

4. Медът има огромно количество полезни вещества, така че запълва тялото с липсващите микроелементи, киселини от естествен произход, протеини, витамини. Тоест всички вещества, необходими за добрия имунитет.

Важно е да знаете: При диабет можете да започнете да използвате пчелен мед само след като се свържете със специалист, преминете тестове, преглед. Тук трябва да се вземат предвид характеристиките на човешкото тяло, възможна реакция към използвания продукт.

Използването на мед при диабет

Диабетът с мед може да се комбинира, ако пациентът контролира качеството и количеството на продукта. Въпреки това, в случай на наслада от пчелна сладост, важно е да запомните някои правила:

·         на ден можете да използвате 1 ч. л., не повече. Препоръчително е да ядете меда през първата половина на деня;

·         медът е разрешен за пациенти с диабет тип 1 и тип 2;

·         на диабетиците най-често се препоръчва акациев мед;

·         лечебните свойства на меда се засилват с помощта на ферментирали млечни продукти, мляко. Това е особено вярно за заболяване тип 2;

Какъв вид мед може да приема диабетика?

По-добре е медът да се консумира сутрин, а именно на празен стомах.

За пациенти с диабет тип 2 дневната норма на мед е 1 супена лъжица на ден. Нормата за диабет тип 1 е не повече от две чаени лъжички на ден, евентуално като подсладител на не горещ (не по-висок от 60 градуса) чай.

Дори в малки дози не всеки вид мед е полезен. Експертите казват, че диабетиците могат да включват „узрял“ мед. Освен това меда трябва да бъде с високо качество, тъй като всякакви примеси, особено захар от тръстика или цвекло, ще повлияят на здравето. Особено полезен е медът, който все още не е пречистен от пчелните пити.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес